ÜNLÜ SANATÇI EMEL SAYINDAN KÖTÜ HABER

Emel Sayın ve Ferhat Göçer önceki akşam Günay Restoran’da aynı sahneyi paylaştı. Konser sırasında tansiyonu düşen Sayın, konuklardan müsaade isteyerek geceyi 1 saat erken noktaladı.Kulise dönen sanatçıya ilk müdahaleyi asıl mesleği doktorluk olan Göçer yaptı. Sayın’ın tansiyonunu ölçen şarkıcı, korkulacak bir durum olmadığını söyleyerek sahneye dönüp konsere devam etti.

Emel Sayın bir süre kuliste dinlendikten sonra evine döndü. Ferhat Göçer programa tek başına devam etti.Emel Sayın, 20 kasım 1945 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğmuştur. 1926’da Türkiye’ye gelen muhacir bir aile olan Suat ve Ahmet Sayın’ın 4 kız çocuklarından en büyüğüdür. Şenel, Fatoş ve Hülya adlarında kız kardeşleri vardır. Anne ve babası Toprak Mahsulleri Ofisinde çalışıyorlardı. Emel Sayın ilkokula anneannesinin yanında, Kayseri Cumhuriyet İlkokulunda başlamıştır. Okuldaki şarkı yarışmalarında hep birinci olur. Ortaokulu ailesinin yanında Konya’da okur. Sonra Üsküdar’a taşındılar.

13 yaşındayken Arif Sami Toker’den müzik dersleri almaya başladı. Sonraki yıllarda Münir Nurettin Selçuk’tan da dersler aldı ve yeteneği ile dikkat çekmeye başladı.Edirne, Uzunköprü Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun oldu. Lise eğitimini Edirne’de tamamladıktan sonra üç yıl boyunca İstanbul Belediye Konservatuarı’nda, Münir Nurettin Selçuk’un da hocalığını yapmış olan Alis Rosenthal’dan şan dersleri aldı. Bu arada Hürriyet Haber Ajansı’nın açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuk’a ait klasik bir eser okuyarak ‘Ses Kraliçesi’ seçildi.

Henüz 17 yaşındayken Ankara Gençlik Parkı’nda Gönül Yazar’ın ilk eşi Necdet Yazar’ın gazinosunda ilk defa sahneye çıktı.

İlk kez 17 yaşında sahneye çıkmaya başlayan Sayın, 1963 yılında Ankara Radyosu’nun sınavını kazanarak, buradaki yedi yıllık hizmetine başkazanan sanatçı, Egemen Bostancı’nın teklifiyle İstanbul’a taşındı ve İstanbul Radyosu’na geçti. Lalezâr Gazinosu’nda assolist olarak sahne almaya başladı.

İstanbul’da bulunduğu yıllarda şöhreti giderek artan Emel Sayın, albümlerinin yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı. Ayrıca 2001 yılında Aşkım Aşkım adlı televizyon dizisinde ve daha sonra Karınca Yuvası adlı dizide rol aldı.

1974 yılında çekilen Mavi boncuk adlı filmi Tarık Akan’la oynadığı en güzel filmlerinden birisidir. Bu filmde Emel Sayın, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan ile başrolü paylaştı.

Emel Sayın’a 1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

Emel Sayın, 1966 yılında 21 yaşındayken ilk eşi İsmet Kasapoğlu ile evlendi.

1975 yılında boşanan çift bir yıl ayrı kalabildi ve 1976’da tekrar nikah masasına oturdu. 1979 yılında tekrar boşandı.Emel Sayın, 1979’un 20 Haziran’ında ‘Gazinocular Kralı ‘Fahrettin Aslan’ın oğlu Selçuk Aslan’la fırtınalı bir evliliğe adım atar. Eylül 1981’de ayrılırlar.Emel Sayın, daha sonra 4 Haziran 1986 tarihinde Amerikalı David Younnes ile evlendi. 1999 yılında boşandılar.

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan Zeki Müren, ölümünün 21. Yıldönümünde Bodrum’da Emel Sayın konseriyle anıldı.

Emel Sayın’ın Zeki Müren şarkılarını seslendirdiği gecede, sanat güneşinin arşivinden çok özel görüntü ve ses kayıtları da ilk kez günışığına çıktı.Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı (TSKMEV), ünlü bağışçılarından Türkiye’nin sanat güneşi Zeki Müren’i 21. ölüm yıldönümünde ‘‘Zeki Müren Bodrum’da Alkışlarla Yaşıyor, Emel Sayın Söylüyor” konseri ile andı. 24 Eylül Pazar gecesi Bodrum Kalesi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü Osmantan Erkır’ın yaptığı konsere Muğla Valisi Esengül Civelek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Zeki Müren’in yakın akrabaları, sevenleri, burs fonundan yararlanan öğrenciler, Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfı yöneticileri ve bağışçıları ile cemiyet hayatının önde gelen isimleri katıldı.

Organizasyonun moderatörlüğünü üstlenen Osmantan Erkır’ın özel bir kurguyla hazırlayarak sunduğu, Zeki Müren’in arşivinden ilk kez günışığına çıkan ses ve görüntü kayıtları izleyenlere coşkulu ve duygulu anlar yaşattı.

Emel Sayın’ın Zeki Müren’in unutulmaz şarkılarını seslendirerek Bodrumlulara keyifli saatler yaşattığı gecede, izleyiciler ayrıca “Alo Zeki Müren Hattı”nı kullanarak ünlü sanatçıya mesaj bıraktı.

Emel Sayın, Zeki Müren şarkılarıyla büyüdüğünü söyleyerek “Bizleri bu gece buluşturan Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı mensuplarına çok teşekkür ediyoruz. Burada olmamızı ve Zeki Müren’i böyle anabilmemizi sağladıkları için minnetarız” dedi. Konserde Emel Sayın’a teşekkür plaketi verildi.Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili konserde yaptığı konuşmada yakın zamanda Türk Eğitim Vakfı Bodrum Şubesi’ni hizmete açtıklarını hatırlatarak “Bodrum bizim için son derece kıymetli bir şehir.

Vakfımızın çok değerli bağışçısı rahmetli Zeki Müren bu şehrin önemli bir simgesi. Bu yüzden 12.Şubemizi Bodrum’da hayata geçirmenin ayrı gururu içerisindeyiz” dedi.

“Maddi değerinin yanında manevi değerine paha biçilemeyecek bu anlamlı bağış karşısında her türlü gayretimizi artırarak sürdürme azim ve kararlılığı içerisindeyiz.TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral Yaşar BAL konuşmasında şunları söyledi: “Bundan tam 21 sene evvel, kıymetli bağışçımız Zeki Müren, mal varlığının tamamını Mehmetçik Vakfına ve Türk Eğitim Vakfına bağışladığında, ‘Kendimi hür bir martının denizi yalayarak uçuşu gibi hissettim hem de beyaz kanatlar üstünde… Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum ama sizlerin hissettiğine inanıyorum.’ diyerek yüce gönüllülüğünü bir kez daha ortaya koymuştu. Bizler de maddi değerinin yanında manevi değerine paha biçilemeyecek bu anlamlı bağış karşısında her türlü gayretimizi artırarak sürdürme azim ve kararlılığı içerisindeyiz” dedi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir