Bu yazıyı okuduktan sonra asla soğanın kabuğunu atmayacaksınız

-Soğanın kabuğu, soğandan daha fazla antioksidan içerir. Soğanın kabukları temizleyicidir yani bağırsaklardan toksinleri atar, aynı zamanda vücudun pH değerini dengeler ve kanserli hücrelerin oluşumunu önler.

Bu yazıyı okuduktan sonra asla soğanın kabuğunu atmayacaksınız

Soğan kabuğu neden sağlıklı? Dış tabaka yani kahverengi tabaka flavonoidler ve antioksidan açısından çok zengindir. Yüksek tansiyonu düşürmek için mükemmel olan güçlü bir pigment olan kuersetin’e sahiptir. Ayrıca tıkanmış arterleri önler. Ayrıca anti-bakteriyel, anti-kanser, anti-mantar ve antioksidan özellikleri vardır.

Bu yazıyı okuduktan sonra asla soğanın kabuğunu atmayacaksınız ile ilgili görsel sonucu

Nelere İyi Gelir? Hastalıklardan korunma, Kardiyovasküler hastalıklardan korunma, kansere karşı koruyucu, tib 2 diyabet SOĞAN KABUKLARI NASIL KULLANILIR? Soğan kabuklarını cam kavanoz veya kaba yerleştirin. Kaynamış suyu üzerine dökün ve 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ilıyınca içerek tüketin. Tek seferde en fazla 1 fincan içilmesi önerilir. * Kuersetin pigmenti yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu için yatmadan önce soğan kabuğu çayı içmek uyumanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Soğan çayı uykusuzluk için mükemmeldir.

Bu yazıyı okuduktan sonra asla soğanın kabuğunu atmayacaksınız ile ilgili görsel sonucu

Faydaları şaşırtıcıdır: – Bağışıklık sistemini güçlendirir, – Antienflamatuar ve antiseptik etkisine sahiptir, – Aterosklerozla savaşır, – Kalp kasının ve damarların dengesini artırır, – Kan dolaşımı iyileştirir, – Kanda kolesterol seviyesini azaltır, – İdrar ve safra söktürücü bir etki yapıyor, – Kadınlarda ve erkeklerde idrar sistemi ve cinsel organ iltihapları, kadınlarda adet işlevinin bozulması sırasında iyi gelir, – Organizmayı toksinlerden temizler, – Yaraların, yanıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar, – Kanseri önlüyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir